تبلیغات
--------------------- -------------
---------- رنگارنگ - سن عاشقی...

سن عاشقی...

 

نوع مطلب :اجتماعی ،دانستنی ها جالب ،

نوشته شده توسط:منصور قاضی

احساس تنهایی استرس را افزایش داده و موجب تپش قلب، بی‌قراری، فشار خون بالا و بیماری‌هایی كه از روح و روان انسان نشأت می‌گیرند، می‌شود...

سپیده حسینعلی عراقی -آیا می‌دانستید كه تنهایی برای سلامتی مضر است.
زمانی كه تنها هستید افكار مختلفی به‌خصوص افكار منفی به ذهنتان هجوم می‌آورند. این افكار به روح و روانتان نفوذ می‌كنند و بعد روی جسمتان تاثیر می‌گذارند. چه بسا ممكن است گاه افرادی نیز در اطرافتان باشند ولی به‌دلیل روابط سرد و درك نكردن یكدیگر، باز هم احساس تنهایی كنید.
در هر حال، احساس تنهایی استرس را افزایش داده و موجب تپش قلب، بی‌قراری، فشار خون بالا و بیماری‌هایی كه از روح و روان انسان نشأت می‌گیرند، می‌شود و بر عكس، با هم بودن و ابراز عشق و توجه به انسان نیرو می‌دهد و او را در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌كند. این موضوع در مورد افراد سا‌لمندی كه همسران خود را از دست داده و در تنهایی به‌سر می‌برند بیشتر صدق می‌كند چون در این سنین به‌دلیل ضعف قوای جسمانی‌، ترس از پیری، تنهایی و حتی ترس از مرگ‌، انسان بیشتر نیازمند عشق و توجه است اما متأسفانه گاه این نیاز نادیده گرفته می‌شود.
از اینكه هنوز مجرد مانده‌اید، مدتی است كه بیوه شده‌اید و یا اینكه بعد از سال‌ها زندگی مشترك از همسرتان جدا شده‌اید، تحت فشار ناشی از تنهایی هستید. با توجه به سن و سال‌تان و زندگی‌ای كه پشت سر گذاشته‌اید، به‌خود می‌گویید كه دیگر نمی‌توانید زندگی مشترك همراه با عشق را تجربه كنید!
اشتباه نكنید! عشق قاعده خاص و یا محدودیت سنی ندارد. خواهید دید كه دوباره می‌توانید در دوره بازنشستگی و سنین پیری به خوشبختی دست یابید! یكی از دوستانتان در سن 65‌سالگی ازدواج مجددش را به شما خبر می‌دهد! چرا از شنیدن چنین خبری آن‌قدر متعجب می‌شوید؟ به خوبی می‌دانید كه عشق سن و سال نمی‌شناسد. آیا خود شما هم حق ندارید تا روزی كه زنده هستید از زندگی لذت ببرید؟ تعصبات كهنه‌ای چون «‌دیگه از سن و سال تو گذشته» را دور بریزید‌! برای آنكه متقاعد شوید، تنها كافی است نگاهی به دور و برتان بیندازید تا ببینید چند نفر از زنان و مردان در سنین بازنشستگی تشكیل خانواده داده‌اند.

به فكر خودتان باشید!
امروزه با افزایش طول عمر‌، بعد از سپری كردن سال‌ها كار و تلاش‌، اوقات بیشتری پیش رو دارید؛ اوقاتی كه صرف تفریح و سرگرمی، سفر، دوست‌یابی‌، پرداختن به علایق و همچنین دیدارهای عاشقانه می‌شوند، بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد كه اجازه دهید از پا افتاده و ناتوان شوید! بر عكس، برای آنكه از نظر عاطفی شكوفا شوید‌، از اوقات فراغت، تجربه و آزادی‌ای كه در دوران بازنشستگی برخوردار می‌شوید، بهره ببرید.
هم‌اكنون كه فرزندانتان سر خانه و زندگی خودشان رفته‌اند و نوه‌هایتان بزرگ شده‌اند وقت آن رسیده كه به فكر خودتان باشید. برخی از سالخوردگان بعد از به انجام رساندن وظایف پدر و مادری و فرستادن فرزندان به خانه بخت ،خواهان آنند تا شور و حال دوران جوانی را دوباره با همسران خودشان از سر گیرند، در حالی‌كه برخی دیگر بعد از سر و سامان دادن فرزندان‌، حاضر به ادامه زندگی با همسرانشان نبوده و از این فرصت برای جدایی از همسر و آغاز یك زندگی جدید مشترك همراه با عشق، استفاده می‌كنند؛ چیزی كه گاه از مدت‌ها پیش در انتظارش بودند.

لذتی متفاوت
با تمام این تعاریف، زمانی كه افراد دیگر جوان نیستند كجا می‌توانند یكدیگر را ملاقات كنند؟ این دیدار‌ها در سفر‌، مكان‌های تفریحی و گاه حتی هنگام گردهمایی‌هایی كه در انجمن‌ها‌ صورت می‌گیرد، امكان پذیر است. بعد از آن، برقراری ارتباط با خود شماست. اكثر سالخوردگان قبل از هر چیز در زندگی زناشویی در پی همدلی، همراهی و گوشی شنوا هستند. اما در سن 70‌سالگی از هر 10‌نفر تنها 6 زن و 7 مرد به روابط زناشویی ادامه می‌دهند.
در این سنین لذت محبت نسبت به دوران دیگر متفاوت است. در این دوران مهر و محبت بیشتر بوده و ناز و نوازش‌ها عمیق‌تر هستند. البته «عشق‌های دوران پیری» اغلب موجب برانگیختن احساس مخالفت در خانواده‌ها شده و فرزندان حاضر نیستند این بخش از زندگی والدینشان را بپذیرند. اما با وجود این مخالفت‌ها‌، در نهایت فرزندانتان باید بپذیرند كه شما حتی در سن 75‌سالگی زندگیتان را از نو خواهید ساخت. آیا این خواسته‌ای غیرطبیعی است كه می‌خواهید عشق و توجه، شما را احاطه كند‌؟

از لحظات و تجربیات‌تان بهره‌مند شوید
درست است كه در سنین پیری ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر شده، بیماری‌های متعددی به سراغتان می‌آید و خستگی بر شما چیره می‌شود... اما این بدان معنا نیست كه دست از خودتان بكشید و از خوشبختی روی برگردانید. عشق به انسان پر و بال می‌دهد‌، با عشق، تولدی دوباره را تجربه می‌كنید و جوانی را از سر می‌گیرید. فراموش نكنید كه در این سنین از تجربه و پختگی‌ای كه در اثر گذران عمر به دست آمده و از لطافت و شور و شوقی كه عشق جدید به همراه دارد، برخوردار می‌شوید. آیا چیزی بهتر از این وجود دارد كه در كنار فردی كه دوستش‌ دارید دوران پیری را سپری كنید؟


هموطن سلام

 
-------------------------------------------------لینکدونی----------------------------------------------------------------