تبلیغات
--------------------- -------------
---------- رنگارنگ - همه چیز درباره نخ دندان

همه چیز درباره نخ دندان

 

نوع مطلب :آرایشی - بهداشتی ،دانستنی ها جالب ،آموزش ،

نوشته شده توسط:منصور قاضی

نخ دندان و مسواك را برای دور كردن باكتری ها و میكروبهائی كه دهان ما را به عنوان خانه برگزیده اند،باید استفاده كنیم،ولی ما هنوز مسواك زدن بلد نیستیم چه برسد به استفاده از نخ دندانی كه حتی از مسواك نیز مهمتر است!

محسن وزیری-خبرنگار سلامت نیوز/اگر یك آمار ساده بگیریم،می بینیم 90% از مردم ایران هنوز از نخ دندان استفاده نمی كنند،آن قشر مصرف كننده نیز بیشترشان استفاده صحیح از این دوست لاغر اندام دهان را بلد نیستند.
 نخ دندان یا Dental floss نواری ساخته شده از تارهای بسیار نازك نایلون یا پلاستیك (تفلون یا پلی اتیلن) است كه برای خارج كردن ذره های مواد غذایی و غشاهایی نازك و مضر ساخته شده از میكرو ارگانیسمها یا پلاك،از بین دندانها به كار میروند. با عبور دادن نخ دندان از میان دندانها، كناره های دندان به خصوص در نواحی نزدیك به لثه از مواد فاسد كننده پاك میشود.
اگر از نخ دادن استفاده نكنیم پلاك كه لایه ی نازكی از میكروب و باكتری است بین دندان ما باقی خواهد ماند،این درست جائی است كه مسواك از تمیز كردن آن عاجز است و درست جائی است كه بیشترین پوسیدگی دندان ها را شامل می شود.همچنین در طی زمان، انواع خطرناك تری از باكتریها در رسوبات مذكور لانه میكنند و با ترشح مواد سمی موجب خارش و سوزش لثه ها میشوند و اگر دست به درمان نزنیم احتمال پیوره لثه نیز وجود دارد!
بهترین نخ دندان برای هر فرد نخی است كه از بین دندان های وی عبور كرده و رشته رشته و پاره نشوند،استفاده از نخهای رشته ای با سر پرز دار برای دندانهای روكش دار و دندانهای ارتودونسی شده توصیه ای است كه دندان پزشكان به صاحبان این دندان ها می كنند.
استفاده از نخ‌های متفرقه مثل نخ‌های قرقره یا نخ های پلاستكی و ... برای سلامت لثه بسیار خطرناك‌اند. از بین نخ‌های گوناگون دندان می‌توان علاوه بر نخ‌های معمولی به نخ‌های موم دار،‌ نخ‌های طعم دار، نخ‌های فلوراید‌دار،‌ سوپرفلاس‌ها،‌ نوارهای دندانی و نخ دندان‌های دسته‌‌دار اشاره كرد. نخ‌های موم‌‌دار برای افرادی كه دندان‌های بسیار فشرده دارند و نخ‌های معمولی به سختی به ناحیه بین دندانی‌شان وارد می‌شود، كاربرد دارد. گونه‌ای از نخ‌ دندان‌ها نیز وجود دارند كه به كمك دسته‌ای نگهداشته می‌شوند. این نخ دندان‌ها برای كسانی كه قادر نیستند به خوبی از نخ دندان‌های معمول استفاده كنند مثل كودكان و یا افرادی كه بیماری‌های مفصلی و ناتوانی‌های جسمی دارند،پیشنهاد می‌شود. در بین این مجموعه متنوع از نخ‌های دندانی، این شما هستید كه با توجه به شرایط شخصی‌تان، یكی از آنها را انتخاب خواهید كرد. شاید لازم باشد كه از دندانپزشكتان نیز در این مورد كمك بگیرید،حتما كمكتان خواهد كرد.
و اما روش استفاده از نخ دندان ،كاری كه شاید هیچ یك از ما به درستی انجام ندهیم، پس بیائید با هم روش درست استفاده از این نخ های باریك و دوست داشتنی را در این گرانی خدمات دندان پزشكی،یاد بگیریم و از تحمیل این هزینه های گزاف به خود و خانواده خود جلوگیری كنیم.
بهترین زمان استفاده از نخ دندان در بین مسواك زدن خواهد بود به این صورت كه وقتی مسواك زدن را شروع كردیم و خمیر دندان به خوبی كف كرده، مسواك زدن را موقتاً كنار می‌گذاریم و نخ دندان را به‌دست می‌گیریم و بعد از استفاده از نخ دندان دوباره مسواك زدن را ادامه می‌دهیم. این بهترین روش است. اما اگر حوصله چنین كاری را ندارید ترجیحاً بهتر است قبل از مسواك زدن اول با نخ دندان لای دندانها را خوب تمیز كنید بعد مسواك بزنید.
از یك نخ دندان مناسب كه در داروخانه ها به‌وفور یافت می‌شود یك تكه به اندازه تقریبی ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر می‌بریم .به طوری كه بعد از گره زدن دو سر نخ دندان حلقه‌ای تشكیل شود كه این حلقه نخ به درستی در بین انگشتان دو دست قرار گیرد و تسلط كافی به نخ دندان داشته باشیم.
حلقه نخ دندان را لای انگشتان به صورتی می‌گیریم كه انگشتان شست و سبابه آزاد باشد. بزرگ و كوچك بودن حلقه تسلط ما را به نخ دندان كمتر می‌كند ازاین رو بعد از مدتی طول نخ دندانی كه باید ببریم و مناسب اندازه انگشتانمان باشد را به‌دست خواهیم آورد.
مانور انگشتان جهت سهولت در كار با نخ دندان خیلی مهم است. از انگشتان شست جهت استفاده در دندانهای فك بالا و از انگشتان سبابه جهت پاك كرن دندانهای فك پائین استفاده می‌شود.
قرارگیری انگشتان باید به صورتی باشد كه فاصله دو انگشت دست بین ۵/۱ الی ۲ سانتیمتر باشد كه بهترین موقعیت تسلط بر نخ دندان است و این فاصله را با افزایش و یا كاهش قطر حلقه نخ دندانی كه ایجاد كرده‌ایم می‌ توانیم به‌دست آوریم.
نكته خیلی مهم در استفاده از نخ دندان این است كه بعد از تمیز كردن یك ناحیه به ازای هر دندان كه تمیز می‌كنید یك انگشت نخ دندان را در بین انگشتانتان بچرخانید تا همیشه یك ناحیه تمیز از نخ دندان در بین دو انگشتتان قرار گیرد. حلقه بودن نخ دندان این مزایا را دارد كه از كل طول نخ استفاده میكنید حتی نزدیكی های محل گره زدن نخ در صورت چرخش مداوم نخ از انتقال مواد عفونی موجود در بین یك دندان به نواحی مجاور جلوگیری خواهیم كرد.
در پایان باید گفت اگر دهان و دندان شما دچار پوسیدگی و بیماری است هر چقدر هم كه از نخ دندان و مسواك استفاده كنید حتی اگر به شیوه صحیح از آنها استفاده كنید باز هم فایده ای ندارد و باید حتما به دندان پزشك مراجعه كنید،پس ابتدا از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل كنید و بعد از آن شروع به حفظ بهداشت دهان و دندان خود كنید و فراموش نكنید سالیانه یك بار برای یك معاینه كلی به دندان پزشك مراجعه كنید،با رعایت این نكات آسان از این جواهرات قیمتی و زیبا و دهان خود محافظت كنید.
 
-------------------------------------------------لینکدونی----------------------------------------------------------------